Jak wykonać drenaż opaskowy i ile to kosztuje?

Jak wykonać drenaż opaskowy i ile to kosztuje?

Niezwykle wilgotne grunty lub ich stałe podmakanie, źle wykonana hydroizolacja i inne problemy z zabezpieczeniem fundamentów budynku przed szkodliwymi działaniami wilgoci mogą skłonić nas do przeprowadzenia drenażu opaskowego. Wykonuje się go dookoła budynku po to, by odprowadzał nadmiar wody. Jak wykonuje się tego typu odwodnienie i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Dodatkowe działania izolacyjne – drenaż powierzchniowy i drenaż opaskowy

W budownictwie stosuje się dwa rodzaje drenażu. Pierwszy z nich to drenaż powierzchniowy, który stosuje się, kiedy woda z gruntu dostaje się pod spód budynku. Taki odpływ wykonuje się pod podłogą, aby przy pomocy rur odprowadzić nadmiar wody do drenażu opaskowego.

Ten typ zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wilgoci stosuje się wtedy, gdy budynek wznoszony jest na terenie o niesprzyjających właściwościach wodnych. Dużą zaletą jest to, że można wykonać takie dodatkowe zabezpieczenie również w sytuacji, kiedy po wybudowaniu i zamieszkaniu w budynku okaże się, że wykonana hydroizolacja nie jest wystarczająca.

 

Jak wykonuje się drenaż opaskowy?

Drenaż opasowy to po prostu system rur dekarskich wkopanych w grunt dookoła budynku. Muszą one mieć otwory na całej długości, tak aby mogły gromadzić wodę gruntową. Najczęściej wykorzystuje się te wykonane z tworzysz sztucznych – PVC lub PE. Wkopuje się je mniej więcej w połowie wysokości ławy fundamentowej, zawsze z odpowiednim spadkiem. Dzięki temu może zadziałać grawitacja – woda będzie spływać rurami poza obręb budynku.

W zależności od tego, czy przeprowadzamy drenaż w czasie budowy czy już po jej zakończeniu, rury umieszcza się albo obok ścian fundamentowych (podczas budowy), albo 2 metry od nich (jeśli wykonujemy drenaż po czasie).

Aby zadbać o właściwe funkcjonowanie drenażu opaskowego, warto zastosować otulinę rur drenażowych. Może być ona wykonana z różnych materiałów w zależności od parametrów gruntu, a jej celem jest zapewnienie właściwej przepustowości rur – bez niej otwory mogłoby się zatykać, zmniejszający wydajność całego systemu.

Przy projekcie uwzględnia się też elementy kontrolne – studzienki rewizyjne (w każdym narożniku) oraz studzienkę zbiorczą, która łączy instalację z rurą kanalizacyjną. Trzeba pamiętać o tym, by przed podjęciem decyzji skonsultować się z geotechnikiem. Nie każde warunki pozwolą bowiem wykonać tego rodzaju odpływ. Niekiedy trzeba będzie zdecydować się na bardziej radykalne (i kosztowne) rozwiązania, tj. izolacja przeciwwodna ścian fundamentowych całego budynku.

 

Ile kosztuje drenaż opaskowy?

Wykonanie drenażu opaskowego wiąże się oczywiście z zakupem wszelkich materiałów i pracą ekipy budowlanej. Sam zakup rur i otuliny to zwykle koszt rzędu 5-8 złotych za metr bieżący. Znacznie droższy będzie zakup studzienki. Tu w zależności od średnicy trzeba liczyć się z kosztami od 300 do 1000 złotych. Jeśli nie wykonujemy wykopu samodzielnie, musimy doliczyć też koszt robocizny, uzależniony oczywiście od regionu kraju. Cena raczej nie będzie w tym przypadku mniejsza niż 100 zł za metr bieżący.