Jakie są standardowe wymiary okien?

Jakie są standardowe wymiary okien?

Kiedy przeprowadzasz remont dawno wybudowanego domu, jednym z ważnych elementów do wymiany będą okna. Podobnie, kiedy decydujesz się na budowę nowego budynku od podstaw – będziesz musiał podjąć decyzję co do wielkości okien. Jakie są ich standardowe wymiary?

Okna, ale jakie?

Standard kojarzy nam się z pewną typowością, uniwersalnym rozmiarem. W stolarce okiennej przyjęło się dzielić okna na typowe i nietypowe. Określenia te przeniosły się na najpowszechniejsze dziś okna PCV, ale także te wykonane z aluminium.

Wśród okien typowych, czyli tych, które powinny mieć określone wymiary niezależnie od producenta i które wszędzie powinniśmy dostać „od ręki”, możemy wyróżnić aż 40 typów. Zostały one zebrane w normie BN-85/7153-02. Wszystkie okna typowe mają kształt prostokątny. Przy podawaniu wymiarów należy pamiętać, że pierwszy parametr określa szerokość okna, a drugi wysokość. Przykładowo najmniejsze z typowych okien oznacza się symbolem O1 565x535 (odpowiednio szerokość i wysokość okna podana w milimetrach).

Przy podjęciu decyzji należy również pamiętać o dodatkowych parametrach, które są uwzględnianie przez producentów okien. Wraz z informacją o rozmiarze okna najczęściej dowiemy się również, z jakim modelem mamy do czynienia (okna jednodzielne lub dwudzielne), a także jaki system otwierania ma dane okno. Najczęściej będą to modele uchylne lub uchylno-rozwierne albo ich połączenie w przypadku okien dwudzielnych (np. rozwierne i uchylno-rozwierne). Możemy spotkać się także z oknami stałymi, czyli takimi, które nie mają możliwości otwarcia. Najczęściej to jedno ze skrzydeł okien trzyczęściowych.

Trudno byłoby tu przytaczać całą listę 40 typowych rozmiarów okien. Wystarczy, by wskazać te najpopularniejsze. Najczęściej spotykane okna jednodzielne uchylne to te o wymiarach 565x535, 865x535, 1165x535 i 1465x835, natomiast rozwierno-uchylne mają często wymiary 565x1135, 565x1635, 1165x1435.

 

Typowe czy nietypowe?

Przy wyborze i tak należy zwracać uwagę na wymiary podane przez producenta. Nawet jeśli okno opisane jest jednym z symboli, prawdopodobnie odbiega od przyjętych standardów. Poszczególni producenci mogą bowiem zwiększyć lub zmniejszyć poszczególne parametry, zaokrąglając je do pełnych wartości.

Różny może być także podział okien dwudzielnych – jedne będą symetryczne, inne nie. Jakie parametry zatem podać, kiedy zmuszeni jesteśmy kupić nowe okna? Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom. Musimy przeprowadzić zarówno pomiary wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Należy przy tym uwzględnić szczeliny na pianę uszczelniającą, niezbędną do montażu.

Decydując się na konkretne rozwiązania, pamiętajmy, że nie jesteśmy ograniczeni do wskazanych ram. Dziś wielu producentów może podjąć się realizacji na konkretne zamówienie. Choć cena wykonania okna nietypowego będzie wyższa, w ostatnich latach tego rodzaju usługi tanieją. Różnica między oknem typowym a nietypowym ze zwiększonym nieco jednym z parametrów (np. okno nieco wyższe niż typowe) może oscylować dziś w granicach kilkudziesięciu złotych.