Nowoczesna altana ogrodowa z drewna sposobem na aranżację ogrodu

Nowoczesna altana ogrodowa z drewna sposobem na aranżację ogrodu

 Altany ogrodowe to elementy architektoniczne, które mogą w praktyczny sposób wypełnić aranżację ogrodu. Najczęściej służą jako miejsce odpoczynku, ale można przypisać im również inną funkcję – sprawdzą się jako schowek na narzędzia, grill, kosiarkę czy akcesoria ogrodnicze. Możesz zdecydować się na zakup gotowej altany albo zbudować ją samodzielnie.

Altana ogrodowa – ciekawy element aranżacji ogrodu

Do najczęściej spotykanych elementów architektury ogrodowej należą altany drewniane. Niektórzy decydują się jednak na bardziej trwałe (i kosztowne) warianty, czyli te metalowe lub murowane. Samo pojęcie altany stało się bardzo pojemne. Dziś nazywamy tak zarówno niewielkie, otwarte konstrukcje, ustawiane bezpośrednio na ziemi, trawie, lub tarasie, które mają chronić nas latem zarówno przed słońcem, jak i przed opadami. Altaną ogrodową można nazwać też kompletną konstrukcję – mały domek letniskowy z kompletem okien, drzwiami i instalacją elektryczną.
 

Zakup altany

 Na rynku znajdziemy wiele pergoli i altan ogrodowych, które z łatwością dopasujemy do własnych oczekiwań i planowanej aranżacji ogrodu. Łatwo znajdziemy model wykonany z drewna lub metalu. A koszty? W zależności od naszych preferencji. Proste, niewielkie modele o nieskomplikowanym kształcie to wydatek rzędu 1000 złotych. W zależności od kształtu, rozmiaru i dodatkowych udogodnień, cena ta będzie rosnąć.

 

Budujemy drewnianą altanę ogrodową

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, altanę możemy zrobić samodzielnie. Pamiętajmy, że powinniśmy zgłosić nasz zamiar w odpowiednim urzędzie – nie ma wymogu, by uzyskiwać pozwolenie budowlane, o ile powierzchnia wznoszonej altanki nie przekracza 25 mkw.

Następnym krokiem jest jej zaprojektowanie. Możemy zdecydować się na proste rozwiązanie, czyli altanę ogrodową na planie kwadratu lub prostokąta. Znacznie częściej podstawą jest jednak plan centralny, okrągły. Po podjęciu decyzji watro przygotować równy fundament. Najłatwiej o wylewkę betonową. Dzięki odpowiedniemu zamocowaniu, konstrukcja będzie stabilna i łatwiej oprze się naporowi wiatru.

W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na prostą konstrukcję – drewniane belki podtrzymujące dach. Zadaszenie powinno być lekkie, dlatego dobrze wykonać je z gontu lub wióra osikowego. Alternatywą może być strzecha, która sprawdzi się zwłaszcza przy altanie rustykalnej.

Aby zapewnić sobie więcej komfortu i prywatności, pomiędzy słupami możemy rozciągnąć ażurowe ścianki z cienkich listew, które będą osłaniać od wiatru, a dodatkowo podniosą estetykę całej konstrukcji.

Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać o zabezpieczeniu drewna. Trzeba zaimpregnować je preparatami zawierającymi olej lniany lub żywice. Wszystkie elementy, które znajdą się w ziemi, należy pokryć substancją bitumiczną. Jeśli zależy nam na większej estetyce wykonania, możemy pomyśleć również o polakierowaniu całej konstrukcji.

Altana ogrodowa to ciekawy element w aranżacji ogrodu. Odpowiednio urządzona pozwoli nam na relaks na świeżym powietrzu w czasie cieplejszych miesięcy.