Podłoga betonowa w domu – wady i zalety rozwiązania

Podłoga betonowa w domu – wady i zalety rozwiązania

Beton to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Do niedawna jego maskowanie było pierwszym zadaniem ekip wykończeniowych. Obecnie coraz częściej docenia się jego walory, a dzięki możliwościom odpowiedniego dostosowania, coraz częściej stosuje się rozwiązania z jego wykorzystaniem. Przykładem może być tutaj podłoga betonowa. Oczywiście wymaga ona odpowiedniego spreparowania materiału, tak aby pewna jego surowość mogła stać się atutem dekoracyjnym.
 

Rodzaje podłóg betonowych

Jeśli decydujemy się na wykonanie wylewki z betonu architektonicznego w domu jednorodzinnym, będziemy musieli wybrać między zacieranym lub polerowanym. Ten pierwszy pozwoli nam uzyskać efekt pewnej głębi, ponieważ powłoki te najczęściej są matowe (choć przy zastosowaniu odpowiednich środków można nadać im również efekt połysku). Beton polerowany będzie najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na czystości posadzki. Po wylaniu wykańcza się go szlifierką i nadaje mu odpowiedni połysk. Dzięki temu przypomina kamień naturalny, a jego czyszczenie nie nastręcza najmniejszych trudności.

 

Jakie są zalety posadzki betonowej?

Odpowiednio wykończona posadzka z betonu architektonicznego charakteryzuje się niezrównaną wytrzymałością. Nie ulega zarysowaniom czy ścieraniu, jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Podczas gdy panele czy płytki ceramiczne mogłyby ulec pęknięciu, posadzka betonowa wytrzyma nawet bardzo silne uderzenia. Ponieważ posadzka ta jest bezspoinowa (o ile nie wykonujemy jej z prefabrykatów), nie pochłania wilgoci. Nie będziemy mieć też żadnych problemów z jej bieżącą pielęgnacją – posadzki polerowane i zacierane można odkurzać i zmywać na mokro.

Co bardzo istotne dla wszystkich, którzy dopiero planują budowę domu i chcą zastosować ogrzewanie podłogowe – beton świetnie przewodzi ciepło, więc będzie doskonałym wyborem na posadzkę. Nie będziemy mieć również żadnych problemów z renowacją lub zmianą posadzki – możemy bez problemu położyć na wierzch nową powłokę. Nie bez znaczenia pozostaje szeroka oferta dostępnych wzorów, kolorów czy faktur – posadzkę betonową dobierzemy do zaplanowanej aranżacji, w dowolnym wnętrzu. Pasuje ona do wielu projektów, także do małych pomieszczeń (ma właściwości optycznie powiększające przestrzeń).

 

Nie bez wad

Pomimo wielu zalet posadzki betonowej warto znać również jej wady. Choć sama cena takiej powłoki nie należy do wysokich, pewnym kosztem będzie dla nas samo jej wykonanie. Po pierwsze finansowym – do jej przygotowania będziemy musieli zatrudnić ekipę fachowców, dzięki czemu unikniemy jakichkolwiek błędów przy wylewaniu i wykańczaniu posadzki.

Po drugie – musimy pamiętać, że podłoga betonowa wymaga czasu; jeśli decydujemy się na nią w domu, w którym już mieszkamy, powinniśmy na kilka dni znaleźć lokal zastępczy. Nie będzie to problemem, jeśli dopiero planujemy lub budujemy nasze nowe miejsce do życia. Ci, którzy już mają doświadczenia z posadzkami betonowymi, podkreślają, że same w sobie są one dosyć chłodne. Jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego, może być to dokuczliwe.