Układanie płytek na tarasie - o czym należy wiedzieć?

Układanie płytek na tarasie - o czym należy wiedzieć?

 Wykańczasz właśnie remont domu i pragniesz zadbać także o elegancki i komfortowy taras? Postaw na styl, jakość oraz funkcjonalność. Okładzina z płytek jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Choć samo ich ułożenie wydaje się niezwykle prostą czynnością, to niekiedy przysparza nieco kłopotu. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy zabrać się za to, aby cieszyć się doskonale wykończonym tarasem.

Dobór odpowiednich płytek na taras

Pierwszym niezwykle istotnym wyborem, przed którym stoją wszystkie osoby aranżujące taras, jest odpowiedni dobór płytek. Mogą one nieustannie czarować nienagannym wyglądem oraz elegancją, jednak wyłącznie wtedy, gdy dobierzemy je, kierując się podstawowymi cechami, jakie muszą spełnić.

Jak wiadomo taras nie jest najłatwiejszym miejscem do aranżacji. Bardzo łatwo o deszcz, śnieg, mróz czy wystawianie na promienie słoneczne. Te wszystkie czynniki sprawiają, że podłoże z płytek może się szybko odkształcać czy elementy mogą odpadać. Dlatego też zwróć szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów.

Przede wszystkim płytki na taras muszą być dostosowane do układania ich na zewnątrz. Powinny być odporne na działanie nawet bardzo niskiej temperatury. Muszą być także mrozoodporne oraz odporne na ścieranie. Upewnij się, że ich powierzchnia ma wykończenie antypoślizgowe. Pamiętaj, że ich rozmiar powinien być również dostosowany do wielkości samego tarasu.

 

Przygotowanie podłoża do płytek

Pragniesz ułożyć płytki na świeżo wybetonowanym tarasie? Aby uniknąć niechcianych zniszczeń czy odpadających płytek, odczekaj jakiś czas przed ich ułożeniem. Najlepiej, jeśli odczekasz około trzy miesiące, gdy beton powinien się już zawiązać. W przypadku, gdy chodzi o taras już wcześniej wybetonowany, pamiętaj, aby usunąć z niego kurz oraz piasek, luźne fragmenty czy pozostałości powłok malarskich.

Warto zadbać o najmniejsze szczegóły, bo tylko to zapewni nam spokój na długi czas. Jeśli pragniesz cieszyć się latami z doskonale wykończonego tarasu, to zaimpregnuj powierzchnię podłoża, dzięki czemu płytki zyskają lepszą przyczepność do niego.

 

Ułożenie płytek na swoim tarasie

Jeśli już powierzchnia, na której będziesz układać płytki, jest zagruntowana, zabezpiecz taras warstwą hydroizolacyjną. Zatop taśmę uszczelniającą w narożnikach, a następnie ponownie pokryj wszystko kolejną warstwą hydroizolacyjną. Jeśli już będzie ona utwardzona, możesz spokojnie przejść do układania samych płytek.

W tym celu użyj kleju, który będzie mrozo- oraz wodoodporny, a także elastyczny. Dzięki temu płytki nie odpadną nawet w wyniku nagłych zmian temperatury. Nanoś klej bardzo cienką warstwą zarówno na podłoże, jak i spód samej płytki. Użyj do tego specjalnej tzw. pacy zębatej.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między płytkami. Ułatwią Ci to krzyżyki dystansowe. Również ważnym krokiem na zakończenie kładzenia płytek jest użycie silikonu pomiędzy nimi a ścianą budynku. Te wszystkie czynności umożliwiają pracę całego materiału, dzięki czemu płytki nie pękają i możemy cieszyć się nimi przez długi czas.