Rodzaje okien dachowych - co warto wiedzieć?

Rodzaje okien dachowych - co warto wiedzieć?

 Dom z poddaszem daje dużo możliwości. Gwarantuje on dużo światła na piętrze, niesamowity widok nocnego, rozgwieżdżonego nieba, a także elegancję i styl, którego pozazdroszczą inni. Decydując się na wybór okien dachowych, upewnij się, czym powinno się sugerować. Dobierz takie, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze, dając najwięcej światła oraz ciepła, a także gwarantując szyk.

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów okien dachowych, które znacznie różnią się między sobą parametrami, a także sposobem ich otwierania. Dowiedz się, jakie najbardziej przypasują Ci do gustu i najlepiej spełnią swoje zadanie w Twoim mieszkaniu.


Okna obrotowe
Ich oś otwarcia znajduje się w połowie wysokości. Bez problemu umyjesz takie okna bez wychylania się na dach, ponieważ po maksymalnym obrocie skrzydła szybka zewnętrza jest osiągalna nawet z wnętrza domu. Okno takie otwiera się za pomocą klamki czy uchwytu, który ulokowany jest na dole albo górze skrzydła.


Okna uchylno-obrotowe
Taki rodzaj okien ma dwie osie obrotu. Jedna znajduje się w górnej krawędzi ramy, a druga w połowie jej wysokości. Otworzysz je oraz zamkniesz przy pomocy klamki, którą umieszcza się w górnej bądź dolnej części skrzydła. Jest ono mniej wygodne do mycia, ponieważ w wyniku obrotu, tylko w niewielkim stopniu wychyla się ono do środka pomieszczenia. Okno uchylno-obrotowe nie zamyka się samo, ponieważ zamontowane są na bokach specjalne sprężyny.


Okna wysokoosiowe
Okna wysokościowe mają oś obrotu, która jest umieszczona w ¾ wysokości skrzydła. Jest ono niezwykle wygodne dla osób, które uwielbiają wyglądać przez okno w pozycji wyprostowanej. Umożliwiają to specjalne siłowniki, które wynoszą okno nad dach w trakcie otwierania. Sprawia to, że skrzydło nie ma możliwości wejść do wnętrza domu.


Okna rozwieralne
Ostatnim rodzajem okien dachowych są okna rozwieralne, które inaczej nazywane są wyłazami dachowymi. Mogą występować prawe bądź lewe. Posiadają one zawiasy zamontowane przy bocznej krawędzi ramy i za ich pomocą się otwierają. Daje to gwarancję wygodnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wyjścia na dach. Nie musisz bać się zatrzaśnięcia – wszystko dzięki specjalnym siłownikom, które ułatwiają otwieranie skrzydła.

 

Zalety okien dachowych

Jeśli wahasz się nad tym, czy warto kupić mieszkanie z poddaszem, przekonaj się, że to doskonała opcja. Okna dachowe posiadają wiele zalet, dzięki którym Twój dom stanie się bardzo przytulny oraz ciepły. Przede wszystkim okna dachowe przepuszczają prawie 2 razy więcej światła słonecznego od tradycyjnych okien! Dzięki temu już nigdy nie będziesz martwić się brakiem słońca. Są one bardzo wytrzymałe, co przydaje się szczególnie zimą, gdy może zalegać na nich ciężki śnieg. Dodatkowo cechują się dużą szczelnością – nie przepuszczą one wody spływającej z dachu po obfitej ulewie. Zniosą one nawet mocny grad. Ponadto stanowią one gwarancję najwyższej jakości – zapewniają nie tylko znakomitą ciszę, ale także ciepło przez cały rok.