Remont nieruchomości jako szansa dla house flipperów

Remont nieruchomości jako szansa dla house flipperów

Rozważając inwestycję w nieruchomość, zwykle myślimy o zakupie domu bądź mieszkania, np. pod wynajem, które zapewnią nam długofalowe zabezpieczenie finansowe. Jednak od kilku lat na polskim rynku istnieje także inna forma lokowania funduszy, pozwalająca na osiągnięcie zadowalających zysków w krótkim czasie.

Mowa tu o house flippingu - nowoczesnej metodzie zarabiania na nieruchomościach, która w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. Na czym to polega i co warto wiedzieć o flippingu?

Co to jest house flipping?

House flipping, nazywany także flipowaniem, to nowy sposób zarabiania na nieruchomościach. Polega on na zakupie, po atrakcyjnej, niskiej cenie, domu lub mieszkania, które są zaniedbane, wymagają gruntownego remontu lub odświeżenia, i następnie sprzedaniu ich z jak największym zyskiem. Istotą flippingu mieszkań i domów jest zarobek oraz remont, który jest sposobem na zwiększenie wartości nieruchomości.

Ta ciesząca się coraz większym zainteresowaniem metoda pojawiła się w Polsce kilka lat temu. Dotychczas wysoki trend na flipping nieruchomości można było obserwować w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, skąd przywędrował on do naszego kraju.

Skąd wzięła się ta nazwa i co oznacza słowo flipping? Pochodzi ono od angielskiego “to flip”, co oznacza “przerzucać”, “podrzucać”, “obracać”, w tym wypadku nieruchomościami.

 

Odmiany house flippingu

W metodzie house flippingu wyróżnia się dwie, nieznacznie różniące się od siebie odmiany:


Rehabbing

To rodzaj flippingu, który w swoich etapach obejmuje remont nieruchomości. Rehabbing najlepiej odzwierciedla całą istotę house flippingu, ponieważ zakłada zakup, za niską cenę, domu lub mieszkania w złym stanie, w celu przeprowadzenia ich renowacji, doprowadzenia do stanu ponownego użytkowania, i ostatecznie sprzedania go z jak największym zyskiem.

 

Wholesaling

Nieco inną odmianą flippingu nieruchomości jest wholesaling, zwany inaczej obrotem hurtowym. Podobnie jak w przypadku rehabbingu, jego głównym założeniem jest zakup domu lub mieszkania po cenie niższej niż rynkowa wartość obiektu. Jednak ta odmiana flipowania nie obejmuje etapu remontu oraz nie zakłada sprzedaży obiektu za jak najwyższą kwotę. Przy wholesalingu flipper nabywa daną nieruchomość za niewielką sumę po to, aby odsprzedać ją po równie niskiej cenie (uwzględniając jednak pewien zysk) innemu inwestorowi, który sam zajmie się renowacją budynku.

Warto też zauważyć, że istnieje także podział na flip na rynku wtórnym i na rynku pierwotnym. Ta druga odmiana jest dobrą opcją w dużych miastach, gdzie mieszkań do remontu jest niewiele, i które szybko znikają z ofert nieruchomości na sprzedaż.

 

Jak zacząć flipowanie?

Jak zostać house flipperem i zacząć zarabiać na sprzedaży remontowanych mieszkań? Można wyróżnić kilka podstawowych kroków, które powinniśmy mieć na uwadze, chcąc działać w tym zakresie.

 

Etapy house flippingu:

 

Oferta

Pierwszym i pozornie najłatwiejszym z kroków jest przejrzenie ofert nieruchomości oraz wybranie tej odpowiedniej. Dom lub mieszkanie, które zdecydujemy się zakupić, powinno być dostępne w niewysokiej cenie, niskim standardzie i posiadać potencjał do stania się, po remocie, atrakcyjną dla nabywców nieruchomością. Ponadto, dobrze jest, aby znajdowało się w dogodnej lokalizacji - z dobrą komunikacją i niezbędną infrastrukturą usługowo-rozrywkową. Znalezienie i wybranie odpowiedniej oferty mieszkania bądź domu zadecyduje o opłacalności naszego działania. Ten etap może okazać się szczególnie trudny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z house flippingiem i nie wiedzą, gdzie szukać tzw. perełek i jak je rozpoznać. Interesujące oferty możemy znaleźć m.in. na portalach z nieruchomościami, ale także na licytacjach komorniczych.

 

Koszty

Zanim przystąpimy do zakupu wybranej przez nas nieruchomości, zorientujmy się, co wymaga renowacji i jakie koszty pochłonie remont obiektu. Upewnijmy się, że flipping danej nieruchomości nie przyniesie nam strat, lecz zysk. Na tym etapie, szczególnie na samym początku naszej przygody z flipowaniem, warto skorzystać z pomocy ekipy remontowej, która doradzi nam, co wymaga naprawy i określi, ile będziemy musieli zainwestować w renowację.


Zakup

Decydując się na dane mieszkanie lub dom, dobrze jest jeszcze ponegocjować z jego właścicielem. Pamiętajmy, aby cena, po której dokonujemy zakupu nieruchomości, była poniżej rynkowej ceny obiektu.


Remont

Obok wybrania odpowiedniej oferty, to drugi z kluczowych etapów house flippingu. Dzięki właściwie przeprowadzonemu remontowi, możemy znacznie podnieść wartość nieruchomości. Dobrze jest odnowione mieszkanie wyposażyć w meble. Jednak w swoich działaniach powinniśmy zachować umiar i nie starać się na siłę w każdym kącie mieszkania dodać jakieś przedmioty. Nie tylko zwiększy to koszty remontu, ale także nadmiar wyposażenia może zmniejszyć jego atrakcyjność. Dbajmy o to, by mieszkanie było wyposażone minimalistycznie, w proste, praktyczne meble, a zastosowana kolorystyka stonowana.

 
Sprzedaż

To ostatni krok flipu, podczas którego ważne jest pierwsze wrażenie, jakie mieszkanie wywrze na interesantach. Jak podnieść wartość nieruchomości na etapie sprzedaży, sprawić, aby była jeszcze atrakcyjniejsza? Tworząc ofertę danego mieszkania lub domu, zadbajmy o jak najlepsze zaprezentowanie ich wnętrza na zdjęciach i na czas oprowadzania potencjalnych nabywców po obiekcie - takie przygotowanie nieruchomości nazywa się home stagingiem.

 

Wady i zalety house flippingu

Tak jak każde inne działanie, flipowanie nieruchomości ma swoje wady i zalety. Wśród barier, które mogą powstrzymywać nas przed rozpoczęciem flipu, jest, przede wszystkim, konieczność posiadania funduszy do zakupu interesującego nas mieszkania. Jeśli nie mamy własnego kapitału, możemy kupić nieruchomość na kredyt lub znaleźć inwestora, z którym po sprzedaniu mieszkania podzielimy się zyskiem. Kolejnym aspektem, który nie przemawia na korzyść flipu, jest niestabilny zarobek. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być nam ciężko znaleźć właściwe mieszkanie i sprzedać je z zyskiem i, co więcej, robić to w miarę regularnie. Mimo wszystko jest to atrakcyjna i szybka forma zarobku, a zysk sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Ile można zarobić na flippingu nieruchomości?

Im większe mamy doświadczenie we flipowaniu nieruchomości, tym lepiej zrealizujemy każdy z wcześniej wymienionych etapów, i tym większego zysku możemy oczekiwać. W zależności od lokalizacji mieszkania bądź domu, ich metrażu, czasu realizacji i kosztów remontu, czy też pierwotnej ceny rynkowej obiektu, możemy osiągnąć zysk na poziomie kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak, aby nasza inwestycja była opłacalna i nie przyniosła strat, trzeba ze starannością zadbać o każdy aspekt przebiegu flipu.