Wiosenne porządki - #2 Zdezynfekuj klimatyzację i wyczyść nawilżacze powietrza

Wiosenne porządki - #2 Zdezynfekuj klimatyzację i wyczyść nawilżacze powietrza

W wielu domach korzystamy z dorodziejstw klimatyzacji – a wiosna to idealny czas na jej czyszczenie i konserwację. Takie zabiegi należy wykonywać po dłuższym jej nieużywaniu oraz przed sezonem użytkowym. Dzięki tym zabiegom pozbędziemy się nieczystości oraz grzybów, które zaległy w kanałach w poprzednich sezonach i jednocześnie przygotujemy sprzęt na lato, gdy będziemy jej używać wyjątkowo często.

Dokładne czyszczenie klimatyzacji nie tylko zapobiega chorobom spowodowanym przez mikroorganizmy rozwijające się w kanałach urządzenia, ale również wpływa na wydajność, głośność, energochłonność, a także eksploatację sprzętu.
Czyszczenie klimatyzacji można wykonać samodzielnie, niemniej wymaga to nieco uwagi i wprawy, ponieważ, aby dostać się do wewnętrznych komponentów urządzenia należy zdemontować obudowę i kilka wewnętrznych elementów, a także zastosować silne substancje chemiczne.
W pierwszej kolejności należy umyć elementy klimatyzatora, takie jak wloty i wyloty, filtr siatkowy, płyta ociekowa, wymienniki ciepła. W kolejnym kroku należy przeprowadzić dezynfekcję klimatyzatora – do czyszczenia wymieników ciepła należy użyć sprayów, natomiast tacę ociekową i instalację do odprowadzenia skroplonej wody specjalnych tabletek. Następnie, po dezenfekcji, kolejny raz powinniśmy umyć elementy klimatyzatora i dokładnie je osuszyć.
Warto, aby na tacy zbierającej skropliny umieścić tabletkę odkażającą o długotrwałym działaniu – w ten sposób zadbamy o higienę urządzenia również na czas jego działania.
Równie istotnym elementem serwisu klimatyzacji jest weryfikacja stanu technicznego urządzenia, sprawdzenie szczelności, przeprowadzenia pomiarów elektrycznych. Te prace najlepiej powierzyć już fachowcom.

Nawilżacze powietrza można spotkać w bardzo wielu domach. Ratujemy się nimi i w zimie i w lecie w suchych pomieszczeniach naszych mieszkań. Nie zawsze jednak pamiętamy o ich regularnym czyszczeniu, co w efekcie może prowadzić do tego, że przyniosą nam więcej szkody niż pożytku. O sposobie demontowania i czyszczenia poszczególnych sprzętów informuje nas zawsze producent w instrukcji dołączonej do urzadzenia.
Istotne jest, aby poszczególne elementy nawilżacza, m.in. zbiornik i kontener na wodę oczyścić z osadów wapiennych, pleśni i innych brudów. Można to zrobić za pomocą gąbki, czy szczotki. W kolejnym kroku należy zdezynfekować poszczególne części. W warunkach najlepiej wykorzystać do tego wodę utlenioną, bądź wodę z octem.

Nie takie trudne, prawda? Dzięki tym zabiegom nasze urządzenia poprawiające jakość i temperatuę powietrza w domu będą bezawaryjnie służyć naszemu zdrowiu i samopoczuciu długi czas.