Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #1 Zmywarka

Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #1 Zmywarka

W odpowiedzi na prośby czytelników naszego bloga, będziemy regularnie zamieszczać porady jak dbać o nasze sprzęty i urządzenia domowe, aby służyły nam jak najdłużej.
Autorami porad będą oczywiście nasi sprawdzeni fachowcy!

Na pierwszy ogień zmywarka!

 

Najczęstsze problemy: zmywarka zapycha się, nie domywa naczyń, program zawiesza się, woda się nie spuszcza i zalega na dnie zmywarki.

Jak sobie radzić? Najważniejsze zasady:

1) Usuwaj resztki jedzenia. Koniecznie czyśćmy talerze z nieczystości po skończonym posiłku, zwłaszcza z kości i resztek mięsa. Okazuje się, że jedną z najczęstszych przyczyn niedrożności filtra są kości, które tam ugrzęzły. Kolejnym problemem, które powodują nieusunięte resztki jedzenia jest blokowanie dysz ramion myjących.

2) Płucz naczynia - oczywiście oszczędność wody jest bardzo ważna, ale opłukanie naczyń przed ich umyciem z zmywarce zapewni, że drobiny i pozostałości jedzenia zostaną usunięte, a osad zostanie zmiękczony – co z kolei zabezpieczy nas przed koniecznością szorowania naczyń jeszcze raz.

3) Czyść filtr. Co ok. sześć miesięcy czyść filtr Twojej zmywarki. Filtr należy oczyścić mechanicznie ze wszelkich nieczystości, a następnie umyć jej wnętrze z pomocą odpowiedniego środka myjącego. Dobrym sposobem jest użycie dostępnych w sklepach płynów i proszków, które rozpuszczają wszelkie osady. Skutecznym i ekologicznym domowym sposobem jest użycie do tego octu i soli. Takie czyszczenie polega na uruchomieniu zmywarki ze środkiem czyszczącym na intensywnym programie i najwyższej temperaturze.

4) Używaj soli. Większość z nas ma w mieszkaniach twardą lub, w najlepszym wypadku, średnio twardą wodę. Bez względu na to jakich środków myjących używamy, zawartość soli jest w nich niewystarczająca. Odkładający się kamień może natomiast doprowadzić do uszkodzenia zmywarki.

Nie takie trudne, prawda? Zachęcamy do stosowania tych kilku prostych zasad!