Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #2 Lodówka

Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #2 Lodówka

Sprzętem bez którego nie wyobrażamy sobie życia jest lodówka. Dlatego, wybierając lodówkę do naszych domów najczęsciej bardzo starannie dokonujemy weryfikacji oferty rynkowej - dopasowujemy rozmiar i funkcje do specyficznych potrzeb naszej rodziny i, z uwagi na to, że ma nam służyć długie lata, zwracamy uwagę na jej klasę energetyczną.
Wraz z jej używaniem mogą pojawić się między innymi następujące problemy: lodówka pobiera dużo prądu, lodówka słabo chłodzi, nieprzyjemny zapach w lodówce, brak świała w komorze chłodniczej, awaria programatora.
 

Przynajmniej z częścią tych problemów można sobie poradzić stosując proste, podstawowe zasady prawidłowego użytkowania i konserwacji urządzenia.

1) Rozmrażanie
Coraz częściej jest już to nieaktualna zasada, ponieważ gros lodówek dostępnych na rynku posiada funkcję tzw. No Frost, Frost Free, Total No Frost. Dzięki niej, szron nie osadza się na ścianach urządzenia i nie ma konieczności regularnego rozmrażania lodówki. System No Frost polega na wymuszonym obiegu zimnego powietrza w lodówce, który sprawnie wysusza wilgoć i w efekcie zapobiega osadzaniu się szronu. Uwaga jednak – ta sama funkcja powoduje wysuszanie przechowywanych produktów, dlatego zawsze należy je pakować w odpowiednie worki foliowe lub plastikowe naczynia.
Niemniej, użytkownikom starszych modeli zaleca się rozmrażanie lodkówki co miesiąc. Już niewielka powłoka lodu powoduje, że lodówka pobiera znacząco więcej prądu. Natomiast lód zbierający się w okolicach uszczelek, powoduje nieszczelność urządzenia.

2) Mycie i czyszczenie wnętrza
Przynajmniej raz na miesiąc powinniśmy myć każdą lodówkę – bez względu, czy jest nowego, czy starego typu, czy ma system No frost lub powłoki antybakteryjne. Odpowiednim roztworem wody i octu bądź specjalnym płynem do mycia lodówek powinniśmy potraktować ściany, półki, szuflady oraz uszczelki urządzenia. Pozbędziemy się w ten sposób bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów.
Lodówkę myjemy, gdy jest ona wyłączona – inaczej może ona ulec uszkodzeniu.
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, możemy też przechowywać w jej wnętrzu ziarna kawy bądź nieco sody oczyszczonej umieszczonej w małej miseczce.

3) Szczelne uszczelki
Aby wnętrze lodówki było dobrze izolowane należy zadbać o szczelność i higienę uszczelek. Należy je regularnie przymywać wilotną szmatką oraz weryfikować stan ich szczelności. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem jest “test z kartką” – jeżeli kartkę włożoną pomiędzy uszczelki łątwo wyjąć należy pomylśleć o ich wymianie.

4) Dbałość o temperaturę wnętrza
Baaardzo ważna i jednocześnie prosta zasada: nie wietrzymy lodówki, nie podziwiamy zawartości i nie rozkoszujemy się widokiem wypełnionych pólek! ☺ Po odłożeniu lub wybraniu produktów drzwi zamykamy najszybciej jak to możliwe. Dla zapominalskich, na rynku dostępne są lodówki z alarmem sygnalizującym otwarte drzwi, bądź systemem przywodzącym i automatycznie je zamykającym.
Ponadto do lodówki wkładamy tylko i wylączenie wystudzone wcześniej artykuły spożywcze.

5) Czysty odpływ
Posiadacze lodówek z systemem No Frost powinni szczególnie dbać o czystość odpływu, do którego spływa woda skroplona z osadzonego szronu. Czasem zdaża się, że odpływ zapycha się, co uniemożliwia odpływ zebranej wody i w efekcie prowadzi do nadmiernego zawilgocenia wnętrza, gromadzenia wody, a czasem nawet zalewania półek. Ponadto może być źródłem nieprzyjemnego zapachu wewnątrz urządzenia.