Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #3 Klimatyzacja

Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #3 Klimatyzacja

Ale ciepło!! Pewnie Wasze klimatyzotory działają na full – chcemy przypomnieć jak o nie zadbać, aby je utrzymać w dobrej kondycji.

Najczęstsze problemy: klimatyzator słabo chłodzi; klimatyzator buczy, głośno pracuje; klimatyzacja zużywa dużo prądu; z klimatyzatora wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Oto kluczowe zasady dbania o nasze jednostki klimatyzacyjne:

  • Czyść fltry! – podstawową czynnością, aby utrzymać Twój klimatyzator w dobrej kondycji jest regularna wymiana bądź czyszczenie fitrów. Zanieczyszczone, zablokowane filtry utrudniają przepływ powietrza i znacznie obniżają efektywność działania systemu. Po usunięciu frontowej osłony, wyjmij również filtr i umyj komponenty w roztworze ciepłej wody z mydłem a następnie dedykowanym środkiem odkaź sprzęty, aby usunąć drobnoustroje. Pamiętaj, że wymiana/ oczyszczanie brudnego filtra pozwoli na zaoszczędzenie poboru energii o 5-15%. W trakcie sezonu, wykonuj czynność wymiany, bądź czyszczenia filtra co 1-2 miesiące. Ci, którzy mieszkają w “wietrznym” otoczeniu, posiadają zwierzęta “gubiące” sierść, gdy w bezpośredniej okolicy realizowane są prace budowlane albo domownicy są alergikami powinni filtr wymieniać nawet częściej.
  • Czyść przewody klimatyzacyjne – tu warto jednak zgłosić się do fachowców (np. tu). Specjaliści czyszczą przewody za pomocą specjalnej szczotki – pozbywają się w ten sposób zalegających tam nieczystości, m.in.: cząsteczek tłuszczu, sklejonych pyłków, kurz. Fachowy system czyszczący skutecznie zasysa brud do dedykowanego filtra. Fachowcy są również w stanie rozpoznać, kiedy w klimatyzatorze zbebrały się duże ilości tłuszczu – wówczas czyszczą je za pomocą rozpylonego suchego lodu. W przypadku konieczności dezynfekują również urządzenie.

W najbliższym poście napiszemy o rzeczy nie mniej ważnej - jak oszczędnie korzystać z klimatyzatora - zaglądajcie do nas!