Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #5 Piekarnik

Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #5 Piekarnik

Dziś na ruszt bierzemy piekarnik!
Najczęstsze z nim problemy to m.in.: uszczelki piekarnika są sparciałe i wypadają; wnętrze piekarnika ma przypalony bród, który wydziela nieprzyjemny zapach; uszkodzone zawiasy drzwi piekarnika; pęknięta/ stłuczona szyba piekarnika.
Nie wszystkie te problemy można rozwiązać własnym sumptem – czasem trzeba wezwać na pomoc Fachmistrza. Jest jednak kilka złotych zasad w zakresie dbania o piekarnik, które sprawią, że będzie on nam służył długo i bez usterek.

Przede wszystkim należy dbać o jego regularne czyszczenie. Jednak pamiętaj, że nie wolno do tego celu używać ostrych środków, ani narzędzi.
Najefektywniejsze jest zawsze mycie piekarnika zaraz po jego użyciu. Niemniej, jeżeli już stoicie przed problemem doczyszczenia przypalonego i zaschniętego tłuszczu, czy resztek jedzenia, to prezentujemy poniżej sposoby jak to robić sprawnie i bezboleśnie.

Jeżeli jest on samoczyszczący... to po zamknięciu drzwi piekarnika włączasz opcję „czyść“ i możesz iść na kawę. Na rynku dostępne są modele, które mogą czyścić się same. Zanieczyszczenia spalają się w temperaturze ok. 500 stopni Celsjusza – nam pozostaje tylko wymieść pozostały popiół. Uwaga, podczas procesu czyszczenia, w okolicach piekarnika może być gorąco i mogą wydobywać się nieprzyjemne zapachy. Modele z funkcją pyrolizy wciąż jednak są nieco droższe, więc wciąż nie są jeszcze bardzo popularne, dlatego radzimy też jak poradzić sobie z piekarnikiem, który takiej funkcji nie posiada.

Przede wszystkim pozbądź się wszelkich okruchów i pozostałości jedzenia. W następnym kroku, rozpyl dedykowane do piekarników środki i postępuj zgodnie z instrukcją. Z reguły świetnie radzą sobie one z tłuszczem i przypaleniami. Jeżeli poszukujesz domowych sposobów na walkę z zabrudzeniami piekarnika to bardzo proszę. Sprawdzi się roztwór z sody oczyszczonej (0,5 gorącej wody na jedną łyżkę sody), za pomocą którego należy wymyć wnętrze urządzenia. Dobrym sposobem jest też posypanie zabrudzeń solą i włączenie piekarnika aż do jej zbrązowienia  – w efekcie dalsze czyszczenie będzie zupełnie bezproblemowe.
Kolejnym elementem do umycia jest szyba. Można ją potraktować zwykłym płynem do szyb. Często jednak nie sprawdza się on, gdy mamy do czynienia z odpryskami zaschniętego tłuszczu, bądź innych przypalonych substancji. Wtedy możemy poratować się preparatami do usuwania tłuszczu z powierzchi kuchennych. Z domowych sposobów świetnie poradzi sobie z tłustymi plamami denaturat albo pozostawiona na kilkanaście minut wazelina.