Dlaczego palnik gazowy w kuchence nie trzyma płomienia?

palnik gazowy nie trzyma płomieniaKuchenki gazowe są w dalszym ciągu chętnie używanym sprzętem gospodarstwa domowego. Są bardzo wydajne i jednocześnie tańsze od płyt indukcyjnych. Jednak zdarza się, że płomień w nich gaśnie podczas gotowania. Co może być przyczyną nietrzymania płomienia przez palnik gazowy?

Jednym z winowajców odpowiedzialnych za tę usterkę może być pokrętło. Znajduje się pod nim blokada zaciskowa, jeśli jest ona za bardzo wysunięta do przodu, to mechanizm sprężynujący pokrętła działa nieprawidłowo. Można to sprawdzić podczas odpalania palnika – jeśli trzymając pokrętło wsunięte będzie on działał prawidłowo, a zaraz po jego puszczeniu płomień zniknie, to koniecznym będzie przesunięcie blokady zaciskowej do tyłu.

Kuchenka gazowa może być wyposażona w specjalne zabezpieczenie zapobiegające ulatnianiu się gazu. Jest to tzw. termopara, która wykrywa obecność płomienia przy palniku i umożliwia dopływ gazu. Uszkodzony podzespół nie będzie wykrywał płomienia i tym samym dopływ gazu będzie odcięty. W takim przypadku należy wymienić element na nowy.

Słabe ciśnienie gazu dostarczanego z sieci również może być przyczyną nietrzymania płomienia przez palnik. Jeśli natomiast kuchenka podłączona jest do butli, to problem może tkwić w niskim stanie paliwa lub zbyt słabo odkręconym zaworze znajdującym się przy ujściu butli. Jeśli uzupełnienie zapasu gazu nie pomoże to problemem mogą być przytkane dysze, które co jakiś czas należy czyścić przy pomocy miedzianego drucika, aby zachowały drożność.

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością pragniemy poinformować, że od dnia 30.12.2021 Fachmistrz został częścią Mondial Assistance, lidera usług pomocowych w Polsce.

Naszym priorytetem na najbliższy czas jest skupienie się na rozwoju współpracy i oferty dla klientów instytucjonalnych.
W związku z tym podjęliśmy decyzję o zawieszeniu obsługi klientów indywidualnych.

Zainteresowanych ofertą B2B w zakresie kompleksowych usług technicznych i remontowych zapraszamy do kontaktu email serwis@fachmistrz.pl.

Dedykowany kontakt dla podmiotów rynku ubezpieczeniowego (przywracanie nieruchomości do stanu sprzed szkody, usługi assistance) email likwidacja@fachmistrz.pl.