Jak sprawdzić uszkodzenie termopary w kuchence?

Jednym z elementów kluczowych dla pracy kuchenki gazowej jest termopara, która pełni funkcję czujnika temperatury. To sprawność tego elementu pozwala nam bezpiecznie korzystać z tego niezbędnego urządzenia AGD. Kiedy termopara ulegnie awarii, możemy wymienić ją samodzielnie. Ale jak rozpoznać, że nie działa prawidłowo?

Termopara – co to za element?

Czujniki termoelektryczne zbudowane są z dwóch drutów, a każdy wykonany jest z innego materiału. Generowane przez nie napięcie zmienia się równocześnie ze zmianą temperatury. Jeśli będzie ona za wysoka termopara pozwala odciąć dopływ gazu w kuchence, co zapobiega eksplozji.

Co wskazuje na uszkodzenie termopary?

Jedną z przesłanek wskazujących na uszkodzenie termopary jest problem z pracą palnika – może on gasnąć w trakcie gotowania. Najczęściej palnik gaśnie zaraz po zapaleniu albo bezpośrednio po tym, jak puścimy pokrętło zapalające. Wynika to z faktu, że czujnik nie rejestruje obecności płomienia i natychmiast uniemożliwia dopływ gazu. Kiedy kuchenka działa, ale nie jest tak wydajna jak dotychczas – np. płomień jest mniejszy, niż wynika to z ustawienia pokrętła, możemy przypuszczać, że termopara nie do końca spełnia swoje zadanie (choć powodem może być również zanieczyszczenie palnika), zwłaszcza jeśli sami poddawaliśmy ją naprawie. Drut termopary powinien zostać zespawany lub zlutowany, a nie poddany skręceniu. W czasie naprawy najlepiej wymienić cały komponent – czujniki termoelektryczne to dosyć proste części i ich ceny nie są wysokie. Umiejętnie przeprowadzona wymiana powinna przywrócić pewną sprawność naszej kuchence.

 

 

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Korzystanie z serwisu wymaga akceptacji regulaminu.

Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności serwisu Fachmistrz.pl rozwiń

Chcę dostawać informacje handlowe od FCHM sp. z o.o.