Jak sprawdzić i wymienić termostat w lodówce ?

Jak sprawdzić i wymienić termostat w lodówceLodówka działa sprawnie wówczas, gdy jej poszczególne elementy funkcjonują prawidłowo. W przypadku uszkodzenia termostatu urządzenie nie uruchamia w odpowiednim czasie sprężarki napędzającej układ chłodzący. Wówczas temperatura w chłodziarce może być zbyt niska albo za wysoka. Wymiana termostatu w lodówce jest wtedy koniecznością.

Jak rozpoznać, że to termostat jest odpowiedzialny za awarię? Wskazuje na to wyłączanie się sprężarki tuż po jej uruchomieniu – lodówka działa wtedy zaledwie przez kilka sekund. Jeśli sprężarka nie działa wcale, to prawdopodobnie właśnie ona jest przyczyną awarii. Uszkodzenie termostatu można rozpoznać także jeśli sprężarka działa przez cały czas albo uruchamia się bardzo rzadko.

Przed wymianą termostatu należy odłączyć lodówkę od zasilania i odkręcić obudowę maskującą uszkodzoną część – kryje ona również żarówkę wewnątrz chłodziarki, więc łatwo będzie ją zlokalizować. Kolejny krok to wyjęcie termostatu i odpięcie jego przewodów oraz kapilary (rurki z cieczą) od parownika.

Nowy termostat trzeba wyjąć z opakowania, ostrożnie rozwinąć kapilarę i umieścić ją pomiędzy parownikiem i ścianką lodówki przypinając w odpowiedni sposób. Sam termostat trzeba włożyć do obudowy i podpiąć przewody, a następnie całość przykręcić na swoje miejsce.

Chociaż mogłoby się wydawać, że wymiana termostatu nie należy do najtrudniejszych, jeśli nie czujemy się na siłach by taką naprawę wykonać, lepiej jest wezwać fachowca.

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością pragniemy poinformować, że od dnia 30.12.2021 Fachmistrz został częścią Mondial Assistance, lidera usług pomocowych w Polsce.

Naszym priorytetem na najbliższy czas jest skupienie się na rozwoju współpracy i oferty dla klientów instytucjonalnych.
W związku z tym podjęliśmy decyzję o zawieszeniu obsługi klientów indywidualnych.

Zainteresowanych ofertą B2B w zakresie kompleksowych usług technicznych i remontowych zapraszamy do kontaktu email serwis@fachmistrz.pl.

Dedykowany kontakt dla podmiotów rynku ubezpieczeniowego (przywracanie nieruchomości do stanu sprzed szkody, usługi assistance) email likwidacja@fachmistrz.pl.