Dlaczego pralka nie wiruje?

Jak wszystkie urządzenia AGD, pralka z czasem ulega awariom. Jednym z częstych problemów jest zablokowanie funkcji wirowania. Co może być przyczyną takiej sytuacji?

Zablokowany bęben

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pralka nie wiruje, koniecznie sprawdź, czy jej bęben nie jest mechanicznie zablokowany. Być może wraz z ubraniami w pralce znalazło się coś, co uniemożliwia odwirowanie. Po usunięciu „blokady” problem powinien zniknąć.

Blokada w pompie odpływowej

Wirowanie nie nastąpi, jeśli zablokowany zostanie odpływ pralki, np. przez jakiś przedmiot, który włożyliśmy do pralki razem z ubraniami. Podobnie może być w sytuacji, gdy zatkany jest filtr. Powinniśmy usunąć wodę z wnętrza pralki, a następnie poszukać przedmiotu, który zablokował cały układ.

Uszkodzony pasek napędowy

To jeden z elementów, który trzeba sprawdzić, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego pralka nie wiruje. Pasek napędowy ma kluczowe znaczenie dla działania urządzenia. Jeśli się naciągnie lub ulegnie uszkodzeniu, mimo pracy silnika bęben nie będzie się obracał. Koszt nowego paska jest niewielki, łatwo również o jego samodzielną wymianę.

Szwankująca elektronika

Dlaczego pralka nie wiruje? Być może problemem są styki lub przewody obwodu elektrycznego. Jeśli są zabrudzone, spróbuj je delikatnie przeczyścić (oczywiście zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa!). Styki mogą być również uszkodzone i wtedy konieczna będzie ich wymiana. Przy okazji warto sprawdzić stan wszystkich przewodów i elementów elektronicznych pralki. Ich stan może okazać się wskazówką, która podpowie, dlaczego pralka nie działa tak, jak powinna.
 

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Korzystanie z serwisu wymaga akceptacji regulaminu.

Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności serwisu Fachmistrz.pl rozwiń

Chcę dostawać informacje handlowe od FCHM sp. z o.o.