Jak bezpiecznie wymienić gniazdko elektryczne?

Nie od dziś wiadomo, że z prądem nie ma żartów. Kiedy przychodzi do prac przy elektryce, warto podejść do tego z rozwagą oraz dużą koncentracją. Jednym z najczęściej używanych elementów w instalacji elektrycznej jest gniazdko. Nie jesteśmy zmuszeni do tego, aby wezwać elektryka i poprosić go o pomoc w wymianie. W przypadku popękania, poluzowania się czy zużycia gniazdka, można je samodzielnie wymienić. Wystarczy wiedzieć w jaki sposób.

Skompletuj odpowiednie narzędzia

Najistotniejszym krokiem jest przygotowanie narzędzi, których będziesz używać przy wymianie gniazdka elektrycznego. Bez obaw – nie potrzebujesz dużego zestawu. Wystarczą Ci śrubokręt oraz próbnik. Dodatkowo pomocna może być latarka – na przykład taka mocowana na czole, dzięki czemu zawsze dokładnie oświetlimy przestrzeń, w której pracujemy. Jeśli mamy już przygotowany komplet narzędzi, nadszedł czas na wyłączenie prądu w instalacji. Pamiętaj, aby się upewnić, że jest od odłączony.

Odkręć gniazdko elektryczne

Jeśli masz pewność, że prąd w instalacji jest wyłączony, możesz w delikatny sposób odkręcić gniazdko elektryczne. Pomoże Ci w tym śrubokręt, którego użyjemy do odkręcenia mocowania gniazdka do puszki. Następnie należy bardzo delikatnie je wyciągnąć.
Odpowiednio zamontuj przewody gniazdka
Kolejnym krokiem będzie poprawne zamontowanie przewodów. W nowych systemach będą trzy różne: fazowy, neutralny i ochronny. Każdy z nich ma inny kolor. Przewód ochronny należy połączyć z zaciskiem górnym, neutralny z tym, który jest oznaczony literą N, a fazowy z literą L.

Zamocuj gniazdko

Następnie bardzo delikatnie upewnij się, że wszystkie przewody są odpowiednio połączone, umiejsców dokładnie gniazdko, przykręć je i nałóż obudowę. Teraz możesz ponownie włączyć prąd w instalacji.
 

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością pragniemy poinformować, że od dnia 30.12.2021 Fachmistrz został częścią Mondial Assistance, lidera usług pomocowych w Polsce.

Naszym priorytetem na najbliższy czas jest skupienie się na rozwoju współpracy i oferty dla klientów instytucjonalnych.
W związku z tym podjęliśmy decyzję o zawieszeniu obsługi klientów indywidualnych.

Zainteresowanych ofertą B2B w zakresie kompleksowych usług technicznych i remontowych zapraszamy do kontaktu email serwis@fachmistrz.pl.

Dedykowany kontakt dla podmiotów rynku ubezpieczeniowego (przywracanie nieruchomości do stanu sprzed szkody, usługi assistance) email likwidacja@fachmistrz.pl.