Jak skutecznie wyregulować okna?

Pytanie o to, jak wyregulować okna, pojawia się najczęściej jesienią i wiosną. Dzięki możliwości regulacji chcemy ograniczyć (lub zwiększyć) ich szczelność, co pozwoli nam uzyskać optymalną temperaturę powietrza w mieszkaniu. Skrzydła okien mogą też opaść wskutek częstego otwierania i zamykania, dlatego warto wiedzieć, jak poprawić ich ustawienie. Sama czynność nie należy do skomplikowanych i można przeprowadzić ją samodzielnie.

Co będzie potrzebne do regulacji okien?

W zależności od rodzaju okna, potrzebne będą nam odpowiednie narzędzia – klucze w odpowiednim rozmiarze. Najczęściej wystarczy klucz imbusowy 4mm. Niekiedy potrzebny będzie też klucz Torx T10.

Jak wyregulować okna?

Zaczynamy od uchylenia okna i zdjęcia osłonki z dolnego zawiasu. Następnie dokręcamy śrubę regulacyjną – skrzydło okna powinno się delikatnie unieść. Sprawdź, czy skrzydło sprawnie zamyka się i otwiera. Następnie regulujemy pozostałe kierunki otwierania skrzydła, pamiętając o zasadzie, że przekręcając klucz w prawo podnosimy skrzydło, i odwrotnie – obrót w lewo opuszcza je. Jeśli chcemy natomiast poprawić szczelność okna, po otwarciu skrzydła na ramie powinniśmy zobaczyć rolki mimośrodowe – regulujemy je kluczem Trox T10, pamiętając przy tym, by ustawiać je zawsze w tej samej pozycji. Pamiętaj również o rolce po przeciwnej stronie skrzydła. Znajdziesz ją po otwarciu okna na oścież.

Po przekręceniu rolek sprawdź, jak okno przylega do ramy, by przekonać się, czy regulacja przyniosła zamierzony skutek. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu rolek możesz sprawić, że okno będzie bardziej szczelne lub przeciwnie – zwiększysz naturalną wentylację w pomieszczeniu.

 

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Korzystanie z serwisu wymaga akceptacji regulaminu.

Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności serwisu Fachmistrz.pl rozwiń

Chcę dostawać informacje handlowe od FCHM sp. z o.o.