Jak ustawić antenę kierunkową?

Zła jakość obrazu telewizyjnego może wynikać z prostej przyczyny – niewłaściwego ustawienia anteny. Problem ten możemy rozwiązać, wzywając specjalistów, albo podejmując się samodzielnie korekty jej ustawienia. Jak ustawić antenę kierunkową, by poprawić odbiór telewizji?

Samodzielne ustawianie anteny DVB-T

Zwróć uwagę na miejsce zamontowania anteny. Powinna ona znajdować się na dachu lub elewacji budynku. Na jej drodze nie powinny znajdować się żadne przesłony, np. drzewo. Za jakość przesyłanego obrazu odpowiada przesył sygnału między anteną a nadajnikiem. Jak ustawić antenę kierunkową? W taki sposób, by była skierowana prosto na źródło sygnału, czyli na najbliższy nadajnik DVB-T.

Jeśli nie wiesz, gdzie jest on zlokalizowany, możesz poszukać odpowiednich informacji w internecie. Istnieją też aplikacje mobilne, które pozwalają określić, gdzie jest położony nadajnik właściwy dla danego obszaru. Z ich pomocą szybko ustalisz kierunek ustawienia anteny.

Podejście tradycyjne

Antenę można ustawić nawet bez tej wiedzy. Wtedy do pomocy przyda się ktoś, kto będzie nas informował o tym, czy nasz odbiornik łapie sygnał z anteny. W tej sytuacji trzeba zacząć od włączenia w telewizji opcji wyszukiwania sygnału. Następnie ustawiamy antenę maksymalnie w lewo i powoli zaczynamy ją przesuwać w prawą stronę. Kiedy w telewizorze pojawi się obraz, sprawdzamy czy jego jakość jest zadowalająca. Ważne, by przekonać się, czy odbierają wszystkie kanały. Kiedy ustawienie anteny da satysfakcjonujący rezultat, trzeba dokręcić ją tak, aby pozostała na swoim miejscu. Dzięki temu nie będzie problemów z pogarszającą się jakością obrazu.
 

Daj nam znać - rozwiążemy Twój problem.

Korzystanie z serwisu wymaga akceptacji regulaminu.

Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności serwisu Fachmistrz.pl rozwiń

Chcę dostawać informacje handlowe od FCHM sp. z o.o.