Jak wyregulować dysze w kuchence gazowej?

Jak wyregulować dysze w kuchence gazowej?

Aby kuchenka gazowa służyła nam nieprzerwanie przez lata, należy odpowiednio ją użytkować oraz konserwować. Tylko takie działanie sprawi, że serwis kuchenek gazowych przez długi czas nie będzie nam potrzebny. Warto wiedzieć, że należy zadbać o wszystkie elementy urządzenia i pamiętać, że kuchenka to nie tylko dysze.

Kuchenki tradycyjne


Do czyszczenia emaliowanej powierzchni kuchenek nie należy używać ostrych szczotek, zmywaków oraz proszków. Należy się wyposażyć w łagodne mleczko przeznaczone specjalnie do tego typu prac. Emalia szczotkowana w nieumiejętny sposób może nieestetycznie popękać i nie da się tego w żaden sposób naprawić. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć.


Nie mniej ważne jest regularne czyszczenie samych palników gazowych oraz ich dysz. Palnik można łatwo zdemontować i wyczyścić zarówno go, jak i powierzchnię znajdującą się pod spodem. Ma to szczególnie duże znaczenie, kiedy palnik uległ zalaniu jakąś potrawą i może zostać zatkany, a sama kuchenka nie posiada zabezpieczenia przeciwwypływowego. Zatkane otwory żeliwnego palnika można oczyścić za pomocą drucianej szczotki. Krążki grzejne warto także poddawać regularnej konserwacji. W tym celu należy co jakiś czas posmarować je specjalnym środkiem konserwującym lub po prostu olejem jadalnym.

Kuchenki z płytą ceramiczną


Płyty ceramiczne mniej się brudzą i dzięki temu są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jednakże do ich czyszczenia i konserwacji musimy zaopatrzyć się w odpowiednie środki, czyli mleczka oraz pianki. Płytę można czyścić tylko, kiedy jest zupełnie wystudzona. Robimy to za pomocą miękkiej szmatki. Jeśli zaś zdarzyło się nam coś przypalić, to koniecznie trzeba usunąć zabrudzenie z powierzchni płyty za pomocą specjalnego skrobaka, który nie rysuje ceramiki. Można również wyposażyć się w specjalne środki ochronne, które zastosowane na powierzchni chronią płytę przed zabrudzeniami.

Piekarnik


Piekarnika nie należy szorować, aby nie doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Tutaj do czyszczenia należy używać specjalnych pianek, które nie rysują powierzchni i powodują rozpuszczanie zanieczyszczeń, dzięki czemu wystarczy potem całość zabrudzeń zetrzeć papierowym ręcznikiem.

Bryła kuchenki


Sztywne połączenie kuchenki gazowej z instalacją nie pozwala na regularne jej odsuwanie. Sprawy nie ułatwiają także ustawione obok szafki. Jednakże warto np. raz w roku wezwać fachowca znalezionego na fachmistrz.pl i poprosić go o odłączenie kuchenki i ponowne jej podłączenie po wyczyszczeniu przez nas jej bryły oraz powierzchni pod nią i za nią. Można także rozważyć elastyczne podłączenie kuchenki do sieci gazowej. Oznacza to przyłącze za pomocą giętkich rurek o długości około półtora metra, które daje możliwość wysunięcia jej bez konieczności odpinania od sieci.

Wymiana zużytych elementów


Kolejną sprawą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, są zużywające się elementy kuchenki gazowej. Najszybciej zniszczeniu ulegają uszczelki w kuchenkach zabudowanych oraz w piekarnikach. Jeśli taka uszczelka pęknie lub trwale się odklei, koniecznie należy ją wymienić. Jeśli nie chcemy tego robić samodzielnie, może to zrobić zaprzyjaźniona złota rączka, dla której naprawa kuchenek gazowych to codzienność.

Spokojnie to tylko awaria


Kuchenka gazowa jak każdy często wykorzystywany sprzęt ma pełne prawo ulec awarii. Jeśli posiadany przez nas sprzęt jest na gwarancji, to należy w takiej sytuacji wezwać odpowiedni serwis kuchenek gazowych. Jeśli zaś urządzenie jest po gwarancji, to sprawdzonego fachowca znaleźć można na portalu fachmistrz.pl.