Jak zabudować taras, czyli osłona tarasu przed wiatrem

Jak zabudować taras, czyli osłona tarasu przed wiatrem

 Taras jest miejscem, w którym spędza się duże ilości wolnego czasu w okresie od wiosny do jesieni. Szczególnie w te najcieplejsze dni chcemy gościć rodziny i przyjaciół na wolnym powietrzu. Jednak może się zdarzyć, że warunki pogodowe nie do końca będą nam sprzyjać. Co w takim przypadku należy zrobić? Stworzyć efektywną osłonę, która będzie nas ochraniać m. in. przed wiatrem.

Zielone ściany jako skuteczna osłona tarasu

Roślinność może nie tylko dostarczać nam świeżego powietrza i cieszyć wzrok pięknym wyglądem, ale również stanowić ochronę przed wiatrem na tarasie. W tym celu należy zamontować do konstrukcji elementy, które będą pełnić rolę pergoli, a pnące rośliny będą ją oplatać. Idealnie nadają się do tego wisterie, powoje oraz pnące róże.Jedynym minusem takiego rozwiązania jest oczekiwanie na efekty, gdyż wzrost roślin wymaga czasu.

 

Plecione panele ochronne

Dużą popularnością cieszą się osłony plecione wykonane z wikliny lub technorattanu. Można je montować zarówno na domowych tarasach jak i balkonach w bloku mieszkalnym. Pleciona powierzchnia występująca w tych osłonach jest bardzo zwarta i trwała, dzięki czemu skutecznie osłania nie tylko przed wiatrem, ale również przed deszczem. Jako meble tarasowe bardzo często wybierane są obecnie komplety wykonane z technorattanu, co sprawia, że można do nich dopasować panele uzyskując tym samym bardzo spójną kompozycję i zarazem dodatkową dekorację w ogrodzie.
Osoby poszukujące innych rozwiązań mogą również pomyśleć o parawanie wykonanym z wrzosu, półtyczek trzciny lub materiału PVC.

 

Inne przesłony boczne

Jeśli nie chcemy na stałe ingerować w architekturę naszego tarasu, to warto jest pomyśleć o bardziej uniwersalnym rozwiązaniu jakim jest markiza boczna. Jest to rodzaj zwijanej osłony, którą można rozwijać tylko w razie potrzeby, natomiast przez pozostały czas będzie ona ukryta w kasecie przymocowanej do ściany lub konstrukcji tarasu. Poszycie markizy wykonane jest z tkaniny poliestrowej lub z impregnowanego akrylu. Jest to doskonała ochrona przed wiatrem oraz wzrokiem osób niepożądanych. Jej rozmiar można dopasować do wielkości posiadanego tarasu.

Skuteczną ochronę zapewniają również panele ogrodzeniowe. Ich modułowa budowa pozwala z łatwością dopasować wielkość osłony do powierzchni wymagającej zasłonięcia. Zgodnie z własnymi upodobaniami można wybierać pomiędzy panelami ażurowymi zapewniającymi dodatkowy widok lub pełnymi, które skuteczniej chronią przed wiatrem.

 

Roleta foliowa – ochrona przed wiatrem, deszczem i komarami

Roleta wykonana z przezroczystej folii jest jedną z najlepszych osłon przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Bardzo dobrze chroni zarówno przed wiatrem jak i deszczem. Taką roletę można zamontować z każdej strony, dzięki czemu otrzymuje się całkowicie zamkniętą przestrzeń, do której nie przedostaną się również owady. Co ciekawe, takie modele pozwalają korzystać z tarasu nawet w chłodniejsze dni, ponieważ istnieje możliwość dogrzania jego wnętrza.

Zabudowanie tarasu czy balkonu jest ważną kwestią, ponieważ tworzy się tym sposobem nie tylko ochronę dla siebie, ale również dla mebli oraz innych przedmiotów, które pozostawiamy na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu osłon ochronnych nie narażamy ich na nadmierne działanie warunków atmosferycznych.