Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić?

Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić?

Panele podłogowe w ostatnich dwóch dekadach właściwie wyparły dotychczasowe rozwiązania. Dziś wciąż cieszą się dużym uznaniem Polaków ze względu na wysokie walory estetyczne, dużą dostępność, względnie niską cenę oraz łatwość montażu. Jeśli ktoś ma odrobinę smykałki do prac technicznych, bez problemu poradzi sobie z samodzielnym ułożeniem paneli podłogowych. Jak zaplanować pracę?

Od czego zacząć?

Przed podjęciem decyzji o położeniu paneli, musimy pamiętać o tym, aby dobierać je w zależności od charakteru pomieszczenia. Najprościej rzecz ujmując, zwróć uwagę na to, by panele do kuchni i łazienki były odpowiednio zabezpieczone na działanie wilgoci, w innych pomieszczeniach możesz zdecydować się na zwykłe panele laminowane.

 

Wyrównanie podłoża

Najważniejszy etap prac to przygotowanie podłoża. Zanim przystąpisz do układania paneli podłogowych, upewnij się, że jest ono równe i stabilne. Jedną z zalet tego rodzaju pokrycia jest to, że można ułożyć ja na starych posadzkach pokrytych płytkami, wykładziną PCV, parkietem i innymi, o ile nie stanowią one zagrożenia zawilgoceniem (np. wykładziny) – przed ułożeniem paneli, trzeba je usunąć.

 

Układanie paneli podłogowych

Na odpowiednio wyrównaną posadzkę trzeba położyć izolację przeciwwilgociową, najczęściej jest to folia paroszczelna. Na niej możemy umieścić odpowiedni podkład, który wyrówna powierzchnię i zapewni izolację akustyczną. W tej roli sprawdzi się pianka rolowana i inne materiały, jak np. płyty komorowe lub tektura falista (konieczne przy ogrzewaniu podłogowym). Dopiero po tym etapie można przystąpić do właściwego układania paneli podłogowych.

Najczęściej układa się je prostopadle do ściany okiennej, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań. Należy jednak pamiętać, że panele zalicza się do tzw. pokryć pływających – w żaden sposób nie zespala się ich z podłożem. Przy montażu trzeba pamiętać o zastosowaniu klinów dystansowych, które będą oddzielać panele od ściany.

Przy samym układaniu paneli podłogowych i łączeniu ich ze sobą najlepiej skorzystać z porad producenta.

Konstrukcja zamków może różnić się w każdym przypadku. Na ogół nie ma żadnych różnic przy poprzecznym łączeniu poszczególnych modułów. Wystarczy, że po połączeniu zamków (odchylając panel o 10-20 stopni), opuścimy go i dociśniemy do pozostałych. Powinien temu towarzyszyć charakterystyczny dźwięk dopasowania elementów.

Oczywiście w zależności od pojawiających się krzywizn i przeszkód (np. w postaci rur), konieczne będzie użycie dodatkowych narzędzi, tj. wyrzynarka czy pilarka tarczowa. Aby podłoga zachowała swój estetyczny wygląd, miejsca przerw pomiędzy ścianą a panelami maskuje się przy użyciu listew przypodłogowych, które zawsze należy przykręcić do ściany. Tak samo postępujemy przy „progach” – miejscach styku paneli z innymi pokryciami. Montujemy tu listwy maskujące, które umożliwiają swobodne przesuwanie się paneli. Aby były stabilne i umożliwiały ruch pokrycia, montujemy je przy pomocy kołków rozporowych, które przywieramy bezpośrednio do podłoża.