Najpopularnijesze metody ocieplania dachu

Najpopularnijesze metody ocieplania dachu

 Budowanie domu to bardzo złożony temat. Tym trudniejszy dla wielu z nas, że zdecydowana większość nie zna się na zagadnieniach technicznych. Przy decyzjach kierujemy się więc zdaniem znajomych lub doświadczeniem ekip budowlanych. Przykładem może być tutaj kwestia odpowiedniego zadaszenia budynku. Ocieplanie dachu jest niezwykle istotne, a nieodpowiednio wykonane będzie źródłem wielu problemów. W jaki sposób można zadbać o szczelność poszycia?

Wełna mineralna – najpopularniejszy materiał izolacyjny dachu

W zdecydowanej większość polskich domów dach ocieplony jest wełną mineralną. Sprawdza się ona doskonale przy międzykrokwiowej termoizolacji poszycia. Odpowiednio grube połacie wełny mineralnej układa się między krokwiami, stabilizując całość połączenia taśmą. Aby uniknąć problemów z wilgocią, między samym poszyciem a warstwą wełny zostawia się kilka centymetrów wolnej przestrzeni (dla zachowania wentylacji), a pod krokwiami układa się drugą warstwę izolacji (przeciwdziała to powstawaniu mostków termicznych). Wełna mineralna to skuteczny i niedrogi sposób ocieplenia dachu z powodzeniem stosowany od dziesięcioleci.

 

Styropian – nie tylko ocieplanie ścian

Już kilkucentymetrowa warstwa styropianu zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną. Co warto podkreślić, jest on również odporny na działanie wilgoci czy niskie temperatury. Można wykorzystać go również w czasie prac prowadzonych w czasie (coraz cieplejszych) miesięcy jesienno-zimowych. W przeciwieństwie do wełny styropian układa się na ogół nakrokwiowo, idąc od dołu ku górze. Szczeliny między płytami łączy się pianką poliuretanową lub taśmą uszczelniającą.

Później do izolacji przykręca się łaty, a na nich można ułożyć poszycie. Jeśli zdecydujemy się na ocieplanie dachu styropianem i wykorzystamy metodę nakrokwiową, zyskamy więcej przestrzeni użytkowej, co może mieć kluczowe znaczenie, jeśli planujemy zaadaptowanie poddasza na pomieszczenia mieszkalne.

 

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową?

Jednym z innowacyjnych sposobów termoizolowania dachu jest wykorzystanie natryskowej metody z wykorzystaniem piany poliuretanowej. Jest to chyba najszybsza metoda ocieplania dachu. Wymaga jednak odpowiedniego zaplecza technologicznego i zatrudnienia specjalistów. Po wyschnięciu pianka ma bardzo dobre właściwości izolujące, a przy tym jest bardzo odporna na wodę.

Przy wyborze będziemy musieli zdecydować się na piankę otwarto- lub zamkniętokomórkową. Ta pierwsza jest bardziej elastyczna.
To najpopularniejsze metody ocieplania dachu. Przy podejmowaniu decyzji będziemy musieli uwzględnić koszty materiałów, ale też sam projekt poszycia (to, czy dach jest dwuspadowy, czy też płaski).

Pamiętajmy również, że to nie jedyne materiały termoizolacyjne. Popularność zyskuje np. celuloza, którą – podobnie jak piankę poliuretanową – wykonuje się przy użyciu specjalnego agregatora. Warto zainteresować się tym materiałem, jeśli okaże się, że dach został źle zaizolowany. Celuloza bardzo precyzyjnie pozwoli nam naprawić wszelkie mankamenty izolacji poszycia.