Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #6 Płyty kuchenne

Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #6 Płyty kuchenne

Pójdźmy za ciosem i zadbajmy również o płytę kuchenną!
Płyta kuchenna to bezsprzecznie najczęściej używane urządzenie w większości kuchni. Więc bez względu na to, czy jest to gazowa, elektryczna, czy indukcyjna płyta kuchenna należy o nią dbać, aby bezpieczenie i długo nam służyła.

Jak o nie dbać? Wszystko zależy od rodzaju płyt.

Płyty gazowe:

  1. Palniki i kratki: Palniki i kratki do stawiania garnków warto czyścić za każdym razem po ich używaniu – unikniemy w ten sposób przypalania i przywierania gotowanych treści. Kratki najlepiej przetrzeć gąbką ze środkiem do czyszczenia tłustych powierzchni. W przypadku uporczywego brudu bądź tłuszczu można zanurzyć je w roztworze z wody i płynu do mycia naczyń i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie należy wyszorować elementy z pomocą szczotki lub czyścika. Podobnie możemy postąpić z palnikami. Należy je zdemontować i w przypadku trudnych do usunięcia substancji namoczyć i oczyścić z wszelkich pozostałości jedzenia. W przypadku palników istotne jest też wyczyszczenie przestrzeni pod nimi. Podczas gotowania nieuniknione jest dostanie się okruchów, czy kropel tłuszczu w te zakamarki. Warto zdemontować wszelkie ruchome cześci i albo odkurzenie tych elementow, bądź wyczyszczenie ich za pomocą szczoteczki lub szmatki. Czynność tę należy powtarzać kilka razy w miesiącu – w zależności od intensywności gotowania.
  2. Płyta: Niektóre płyty gazowe zbudowane są z płyty szklanej bądź ceramicznej, dlatego można je czyścić dokładnie tak samo jak płytę indukcyjną, czy elektryczną – vide poniżej. Jedna uwaga dla płyt gazowych – nie używaj zbyt obficie wody, zwłaszcza w okolicach palników, które mogą ulec zalaniu i w efekcie spowodować problem z zapaleniem gazu.
  3. Panel kontrolny: najczęściej w postaci kurków – należy go czyścić zwykłą gąbką lub szmatka nasączoną detergentem. W przypadku uporczywego brudu pod kurkami, można je delikatnie zdemontować i po wyczyszczeniu powierzni pod nimi ponownie zamontować.

 

Płyty indukcyjne, ceramiczne:

  1. Płyta grzewcza: Do szklanej części płyty używaj dedykowanego środka chemicznego, bądź zwykłego płynu do szyb (w zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni). Zaaplikuj niewielką ilość detergentu i myj powierzchnię czystą, miękką szmatką, bądź ręcznikiem papierowym. Do usunięcia osadu z wody, czy kamienia możemy śmiało zastosować ocet, sok z cytryny, bądź roztwór z sody. Uwaga: nigdy nie czyść płyty detergentami, gdy jest ona jeszcze gorąca. Opary środka chemicznego mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Usuwanie mechaniczne przypalonych resztek jedzenia może odbywać się, gdy powierzchnia płyty jest jeszcze gorąca.
  2. Elementy ze stali nierdzewnej powinny być czyszczone miękką szmatką nasączoną w roztworze wody z delikatnym płynem (np. do mycia naczyń, mydłem). Aby pozostawić te elementy błyszczącymi, możemy przetrzeć je specjalnym detergentem do stali nierdzewnej.
  3. Panel kontrolny – to delikatne elementy, dlatego przecieraj je za pomocą miękkej szmatki nasączonej delikatnym detergentem. Ocet, czy sok z cytryny nie są odpowiednie dla czyszczenia tej części kuchenki.

Uwaga, ważne aby podczas pielęgnacji płyt elektrycznych i indukcyjnych unikać: środków, które zawierają amoniak oraz chlorowe wybielacze; środków do zmywarek; ostrych gąbek; metalowych czyścików; pudrowych oraz ścierających środków czyszczacych. Mogą one trwale uszkodzić twoją płytę.

I jeszcze jedna istotna zasada – jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące problemy z płytą kuchenną warto wezwać profesjonalistę do ich rozwiązania. Są to urządzenia podłączone do gazu i/lub prądu, dlatego samodzielne majsterkowanie nie jest bezpieczne. Po wszelką pomoc zapraszamy do Fachmistrza.